Ο διαχειριστής του Δανέζικου δικτύου ηλεκτρικής ενέργειας είναι η Energinet. Αν επισκεφθεί κανείς το δικτυακό της τόπο, θα δει την εικόνα που παρουσιάζουμε σήμερα και, σε πραγματικό χρόνο, τα δεδομένα του δικτύου. Το τυχαίο στιγμιότυπο που βλέπετε είναι στις 30/4/2014, ώρα 20:27, ώρα σούρουπου σ
Στις επόμενες θέσεις βλέπουμε τις Ιβηρικές χώρες, τη Γερμανία, την Ελλάδα και, η έκπληξη, τη Ρουμανία πιο πάνω από Βρετανία, Σουηδία και Ολλανδία.
Όπως βλέπουμε στο διπλανό σχήμα, η ανατολική Δανία συνδέεται με τη Σουηδία με 2 γραμμές AC400KV και 2 γραμμές AC132KV, που δίνουν δυνατότητα εξαγωγών έως 1700MW και εισαγωγών έως 1300MW. Συνδέεται με τη Γερμανία, με ένα καλώδιο DC400KV δυναμικότητας 600MW (AC: εναλλασσόμενο ρεύμα, DC: συνεχές ρεύμα). Υπάρχει επίσης μια τοπική διασύνδεση ενός νησιού με τη Σουηδία, με υποθαλάσσιο καλώδιο 60KV/60KW.
Η ανατολική πλευρά της Δανίας συνδέεται στο Σκανδιναβικό δίκτυο (Nordic Power system, στο διπλανό σχήμα, που περιλαμβάνει 5 χώρες: Σουηδία-SE, Δανία-DK, Νορβηγία-NO, Φινλανδία-FI & Εσθονία-ΕΕ), ενώ η δυτική πλευρά της Δανίας συνδέεται στο δίκτυο της ηπειρωτικής Ευρώπης.
Στο διπλανό σχήμα βλέπετε τον πίνακα λειτουργίας του Σκανδιναβικού δικτύου (Nordic Power system), όπως τον δίνει σε πραγματικό χρόνο ο Νορβηγικός διαχειριστής δικτύου Statnett. Στο πάνω μέρος δείχνουν τη διακύμανση της συχνότητας γύρω απ’ τα 50Hz, που επιτυγχάνονται όταν υπάρχει ισορροπία παραγωγής και ζήτησης. Στην αριστερή στήλη βλέπουμε τα μέσα παραγωγής: πυρηνικά, υδροηλεκτρικά, θερμικά, αιολικά και διάφορα. Είναι σαφές λοιπόν ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για διείσδυση της αιολικής ενέργειας της Δανίας στο ηλεκτρικό σύστημα της Δανίας, αλλά μόνο για διείσδυση της αιολικής ενέργειας όλων των χωρών μαζί, (δηλαδή κυρίως Δανίας και Σουηδίας), στο Σκανδιναβικό σύστημα. Όπως βλέπουμε απ’ τα δεδομένα ενός τυχαίου στιγμιότυπου, με σημαντική αιολική παραγωγή, η διείσδυση είναι 2995/36677=8,16%, (λιγότερο απ’ το 10% που μας λέει το Reason Foundation). Η διείσδυση στο δίκτυο της ηπειρωτικής Ευρώπης είναι ασφαλώς μικρότερη, αφού αφενός το δίκτυο είναι πολύ μεγαλύτερο και αφ’ ετέρου σας έχουμε ήδη ενημερώσει για το γερμανικό αιολικό ρεύμα που ταξιδεύει μέσω Πολωνίας & Τσεχίας μέχρι την Αυστρία.
Η Ελλάδα συνορεύει προς Β με χώρες που, μέχρι την πτώση του Τείχους το 1989, ανήκαν στο Ανατολικό μπλοκ. Όταν έπεσε το Τείχος, η ενίσχυση των ηλεκτρικών διασυνδέσεων δεν ήταν ακριβώς η πρώτη προτεραιότητα των γειτόνων μας, θυμηθείτε το διαμελισμό της Γιουγκοσλαβίας και τους Νατοϊκούς βομβαρδισμούς, καθώς και τη μαζική έξοδο των Αλβανών προς την Ελλάδα και την Ιταλία. Η Αλβανία και τα Σκόπια είναι χώρες εκτός ΕΕ, απ’ τις πιο μικρές και φτωχές της Ευρώπης και με τη FYROM έχουμε και το αγκάθι της ονομασίας. Συνορεύουμε προς Α με την Τουρκία, που ναι μεν είναι μια μεγάλη χώρα διψασμένη για ενέργεια, αλλά, όσο δεν λύνονται το Κυπριακό και τα προβλήματα στο Αιγαίο, δεν μπορούμε να έχουμε τις οικονομικές σχέσεις που θα μπορούσαμε να είχαμε. Μόλις το Σεπτέμβριο 2010 έγινε διασύνδεση της Ελλάδας με την Τουρκία, (που συνδέθηκε περαιτέρω και με τη Βουλγαρία και η λειτουργία του Τουρκικού δικτύου γίνεται από τότε σε δοκιμαστική παράλληλη λειτουργία με το Ευρωπαϊκό σύστημα). Προς Δ υπάρχει η διασύνδεση με την Ιταλία, με ένα καλώδιο DC περιορισμένης δυναμικότητας, (αλλά όχι περιορισμένων προβλημάτων). Η Ιταλία συνδέεται από Β με την κεντρική Ευρώπη και δεν πολυενδιαφέρεται για μας. Προς Ν υπάρχει η Μεσόγειος και πρόσφατα ξεκίνησε να εξετάζεται η διασύνδεση Ισραήλ-Κύπρου-Κρήτης-Ελλάδας, με το καλώδιο EuroAsia Interconnector, (αλλά είναι άγνωστο αν και πότε και κυρίως με τι πόρους θα κατασκευαστεί). Υπάρχει διασύνδεση με τη Βουλγαρία, όμως η συνολική δυναμικότητα όλων των πιο πάνω διασυνδέσεων το 2013 (εισαγωγές/εξαγωγές) είναι μόλις 1800MW και εκτιμάται ότι από το 2016 έως το 2020 θα αυξηθεί στα 2000MW.