Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Κοζάνης στον 7ο Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκας – Τρικάλων (Κατάταξη-Χρόνοι)

0 comment 22 minutes read

Με 45 δρομείς, από τους οποίους οι 40 τερμάτισαν στον ημιμαραθώνιο των 21,1 χλμ και οι 5 στα 6 χλμ, έδωσε το παρών ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Κοζάνης (ΣΔΥΚ) στον 7ο Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκας- Τρικάλων «Θανάσης Σταμόπουλος» –δεν αποτελεί  πλέον είδηση η πολυμελής συμμετοχή του ΣΔΥΚ σε αγώνες δρόμου!-, που διεξήχθη την Κυριακή 16 Μαρτίου 2014.

Η επιτυχημένη διοργάνωση, έφερε στην εκκίνηση του ημιμαραθώνιου με θέα τα επιβλητικά Μετεώρα στην Καλαμπάκα περισσότερους από 1000 δρομείς -τερμάτισαν 984-, που παρά τις υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες που τους δυσκόλεψε αρκετά, τερμάτισαν στην πλατεία των Τρικάλων, πετυχαίνοντας  ικανοποιητικές επιδόσεις.

Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε για μία ακόμα φορά ο Κοζανίτης πανελληνιονίκης μαραθωνοδρόμος Μιχάλης Παρμάκης  με τα χρώματα του EXTREMESTORESMARATHONCLUB και του ΤΡΙΤΩΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ με χρόνο 1:07:46, με τον Γιώργο  Καραβίδα του MARATHON CLUB  να ακολουθεί με χρόνο 1:09:03 και τον Γιάννη Παπαδόπουλο του Γ.Α.Σ. ΚΙΛΚΙΣ να έρχεται τρίτος σε 1:09:34.
Τις καλύτερες επιδόσεις από τους δρομείς του ΣΔΥΚ είχαν, ο Νίκος Νεοφώτιστος με χρόνο 1:20:23 που κατέλαβε την 23η θέση και ο Αλέξανδρος Σιαμόγλου με χρόνο 1:22:33 την 34η θέση.
Η Αναστασία Καρακατσάνη του Γ.Σ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ  κέρδισε εύκολα στις γυναίκες με 1:18:49, με τη Βασιλική Καραγεωργάκη του ΣΑΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ  να τερματίζει δεύτερη σε 1:23:28 και τη Βίκυ Κολοβού του συλλόγου ΑΕΤΟΙ ΔΙΡΦΥΩΝ   τρίτη σε 1:24:34. Εδώ διακρίθηκε η δρομέας του ΣΔΥΚ Σουζάνα Βασδάρη, που με χρόνο 1:42:57 κατέλαβε την 9η θέση.
Την ίδια στιγμή έγινε μέσα στα Τρίκαλα ο αγώνας των 6 χλμ με περισσότερες από 350 συμμετοχές -τερμάτισαν 324-. Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μάντζιος του
Γ.Σ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ  με χρόνο 19:32 με τους Χρήστο Παλούκη (19:40) και Παναγιώτη Νάκο (19:45) να ακολουθούν.  Από τον ΣΔΥΚ ο Κώστας Καραχάλιος με χρόνο 21:58 κατέλβε την 9η θέση. Πρώτη γυναίκα τερμάτισε η Βασιλική Γρατσάνη του Γ.Σ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ με χρόνο 21:52.

Η σειρά κατάταξης και οι χρόνοι των δρομέων του ΣΔΥΚ στον ημιμαραθώνιο και στα 6χλμ, καθώς και των δρομέων του ΣΕΟ Κοζάνης-τερμάτισαν 6 δρομείς-  στα 6 χλμ, έχουν ως εξής: