Το αρκουδάκι Μάρθα, μόλις 3 μηνών, βρέθηκε να περιπλανάται μόνο του στο Εμπόριο Κοζάνης την ημέρα της Γιορτής της Μητέρας. Οι κάτοικοι του σπιτιού όπου κατέφυγε, ο κ. Παύλος και η κ. Μάρθα, το περιέθαλψαν και ειδοποίησαν τον ΑΡΚΤΟΥΡΟ. Η Ομάδα Άμεσης Επέμβασης του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ και η Δασική Υπηρεσία Κοζάνης έφτασαν γρήγορα στο σημείο και ξεκίνησαν άμεσα μια επιχείρηση για να βρουν τη μητέρα του αρκουδιού.
Τοποθέτησαν το αρκουδάκι σε μια ασφαλή κατασκευή, ελπίζοντας ότι οι κραυγές του θα προσελκύσουν τη μητέρα του. Παρά τις εντατικές προσπάθειες, η μητέρα δεν εμφανίστηκε και το αρκουδάκι παρέμεινε υπό τη φροντίδα του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ.
Τώρα, η Μάρθα φιλοξενείται στο Κέντρο Επανένταξης Άγριας Ζωής του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ, όπου θα μεγαλώσει για ένα χρόνο πριν επιστρέψει στη φύση. Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ καλεί το κοινό να υποστηρίξει την ανατροφή της μέσω δωρεών.
Η ‘Εφημερίδα Νομού Κοζάνης’ είναι μια στήλη στην ενημέρωση της τοπικής κοινότητας, αντανακλώντας την πολυμορφία και τη ζωντάνια της περιοχής. Με την αφοσίωσή της στην έγκαιρη και αξιόπιστη ενημέρωση, καθώς και την αντικειμενική κάλυψη των γεγονότων, έχει καθιερωθεί ως αξιόπιστη πηγή πληροφοριών για τους αναγνώστες της.
Αυτή η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί cookies για να βελτιώσει την εμπειρία σας. Θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει με αυτό, αλλά μπορείτε να εξαιρεθείτε αν το επιθυμείτε. ΑποδοχήΔιαβάστε περισσότερα
1 comment
Αμολήστε το στα Σκόπια, ξέρουν από αρκούδια οι βούλγαροι αρκουδιαραίοι εκεί.