Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Δίκαιη ήττα για Κοζάνη. Γράφει ο Βασίλης Νήτσιος

0 comment 2 minutes read

Κοζάνη και Καμπανίακός ήρθαν αντιμέτωποι την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου στο ΔΑΚ Κοζάνης , με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γιοκουδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 36ο λεπτό.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα και παρά την έντονη βροχόπτωση , οι παίχτες του Άγγελου Διγκόζη μπήκαν δυναμικά και προσπάθησαν να πάρουν ‘κεφάλι’ στο σκορ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό , όπου μετά από ωραία συνεργασία στην αριστερή πλευρά , η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Στο 17ο λεπτό η Κοζάνη θα απειλήσει και πάλι , αυτή τη φορά όμως τα δύο σουτ θα βρουν στα σώματα , με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Ένα κόρνερ από το οποίο , ο Καμπανίακός  βγήκε στην κόντρα επίθεση , ωστόσο το πλασέ του Τότσκα ήταν αδύναμο και ο Μπογκντάνοβιτς μπλόκαρε το τετ α τετ. Η επόμενη φάση της αναμέτρησης άνηκε και πάλι στον Καμπανίακό στο 27′ , με τον γκολκίπερ της Κοζάνης να μπλοκάρει και πάλι την μπάλα. Κάτι που δεν κατάφερε να κάνει και στο 35ο λεπτό μιας και ο Γιοκουδης ευστόχησε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους η Κοζάνη κατάφερε να απειλήσει στις καθυστερήσεις με τον Μαξίμοβιτς μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ και τον Γιακουμή να μπλοκάρει μ διπλή προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο , με την βροχή να δυναμώνει κι άλλο η Κοζάνη δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Αντίθετα , ο Καμπανίακός έστησε καλά την άμυνα του και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να ‘πατήσουν΄περιοχή. Το πρώτο σουτ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 85ο λεπτό , το οποίο ήταν και αρκετά άστοχο , ενώ ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Μαξίμοβιτς κατέληξε και πάλι άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 90’+1 αλλά η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ μετά από κόντρες. Έτσι , το 0-1 παρέμεινε ως το τέλος.

Η ήττα αυτή ‘φέρνει’ την Κοζάνη στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα  με 21 βαθμούς , ενώ ο Καμπανίακός παρέμεινε στην 11η με 15 βαθμούς.

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου θα διεξαχθεί εμβόλιμη αγωνιστική , ωστόσο η Κοζάνη δε θα αγωνιστεί κόντρα στον ΠΑΟΚ Β λόγω συμμετοχής παιχτών της ομάδας της Θεσσαλονίκης στην Εθνική ομάδα.