Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΚΟΖΑΝΗ – ΠΑΟΚ Β΄ 0-1, σίγουρα δεν ήρθε και το “τέλος του κόσμου” (Βασίλης Νήτσιος)

0 comment 6 minutes read

Σίγουρα δεν ήρθε και το “τέλος του κόσμου”

Ποδόσφαιρο είναι, και είναι άδικο το ρημάδι. Και ο λόγος είναι ένας. ΔΕΝ κερδίζει ΠΑΝΤΑ ο καλύτερος.

Το μεσημέρι της Τετάρτης και μετά από 17 μέρες χωρίς επίσημο παιχνίδι, η Κοζάνη υποδέχτηκε στην έδρα της τον ΠΑΟΚ Β. Οι παίχτες του Άγγελου Διγκόζη ηττήθηκαν με σκορ 0-1 χάρη στο γκολ του 18χρονου Γκούμα στο 83ο λεπτό.

Το φιλμ του αγώνα

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν είδαμε αρκετές φάσεις. Οι ποδοσφαιριστές της Κοζάνης, πιστοί στο πλάνο του προπονητή, έδειξαν να επιμένουν πολύ από την αριστερή πλευρά με τον Καλλέργη να παίρνει αρκετές φορές την μπάλα στα πόδια του.

Με τον ίδιο ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 12ο λεπτό, όπου μετά από σέντρα του Πάνου, έπιασε μία κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι.

Στη συνέχει του πρώτου ημιχρόνου , οι γηπεδούχοι είχαν άλλες τρεις καλές στιγμές. Οι δύο ανήκαν στον Σιατραβάνη ο οποίος στο 23ο και στο 25ο λεπτό, μία με σουτ και μία με κεφαλιά είδε την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή ήρθε με τον Γραμμένο στο 32ο λεπτό , ο οποίος μετά από ωραία ατομική ενέργεια , έστειλε την μπάλα εκτός εστίας .

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ Β ανέβασε ρυθμούς, όταν απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 36ο λεπτό με ένα σουτ να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μπογκντάνοβιτς και στο 38ο λεπτό βρέθηκε μία ανάσα από το να ανοίξει το σκορ αφού ο Βρακάς με ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι. Με αυτήν τη φάση έκλεισε και το ημίχρονο μιας και στα υπόλοιπα λεπτά δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη μπήκε δυναμικά. Πίεσε στα πρώτα λεπτά και “πέταξε στα σκουπίδια” άλλες 3 ευκαιρίες. Στο 59ο λεπτό ο Σιατραβάνης με σουτ στη κίνηση αυτή τη φορά , δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 63ο λεπτό ο Μοναστηρλής είπε “όχι” στο μακρυνό σουτ του Ψάλτη, ενώ στο 67ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία από πλευράς γηπεδούχων. Ο πολύ δραστήριος Καλέργης δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με κοντινό πλασέ , μιας και ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ Β έκανε την μεγαλύτερη επέμβαση του αγώνα κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Έτσι , αφού η Κοζάνη δεν κατάφερε να σκοράρει , ο ΠΑΟΚ Β την τιμώρησε στο 83ο λεπτό. Μετά από μια ωραία συνεργασία των φιλοξενούμενων , ο νεαρός Γκούμας που είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα , βρήκε δίχτυα με ωραίο σουτ στη γωνία , γράφοντας και το τελικό 0-1.

Με αυτήν την ήττα η Κοζάνη “έπεσε” στην 7η θέση με 13 βαθμούς , όσους έφτασε και ο ΠΑΟΚ Β.

Την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 03/12 στις 15:00)  οι ερυθρόλευκοι θα ταξιδέψουν στην συμπρωτεύουσα για να αντιμετωπίσουν τον Ηρακλή.

Κοζάνη: (Διγκόζης) Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης (87′ Ποζατζίδης), Αναστασόπουλος, Τσιμπούκας, Σουλιώτης, Ψάλτης (65′ Καραγιάννης), Σιατραβάνης (87′ Ασλαμπάνογλου), Γραμμένος, Νάτσος, Καλλέργης (77′ Κανούλας)

ΠΑΟΚ Β’: (Αλεξιάδης) Μοναστηρλής, Τσοπούρογλου (77′ Σπυράκος), Κιτσάκης. Γιαξής, Παντεκίδης, Ninua, Ρουμιάμτσεβ (65′ Τασιούρας), Δαρέλας, Ρικάρντο (65′ Γρόσδης), Βρακάς (77′ Γκούμας), Πανίδης (69′ Γκιτέρσος)