Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Κοζανίτικη …υπόθεση ο 5ος Διεθνής Ημιμαραθώνιος «ΔΙΟΝ» Παρμάκης και Νεοφώτιστος στο βάθρο των νικητών

0 comment 12 minutes read

Με μεγάλη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 5ος ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ”ΔΙΟΝ” και οι παράλληλοι αγώνες (Παιδικοί και Περιπατητικός) με συμμετοχή 1000 και πλέον αθλητών – αθλητριών (νέο ρεκόρ συμμετοχών), την Κυριακή 9 Μαρτίου 2014 στο Δίον Πιερίας.

Δυο από τους νικητές που ανέβηκαν στο βάθρο ήταν από την Κοζάνη, με τον πρωταθλητή μεγάλων αποστάσεων Μιχάλη Παρμάκη να κάνει ρεκόρ αγώνα και να τερματίζει πρώτος με χρόνο 1:10:50, τον Γιώργο Σίκαλο του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Σερρών να τερματίζει δεύτερος με χρόνο 1:18:00 και το Νίκο Νεοφώτιστο του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Κοζάνης (ΣΔΥΚ) να τερματίζει τρίτος με χρόνο 1:21:30.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Βασιλική Καραγεωργάκη με 1:31:05 από  τον ΣΑΠΚ Νεάπολης, ακολούθησε η Μαργαρίτα Ντίνα με 1:33:36 από τον ίδιο σύλλογο και τρίτη η Ιrena Malimporska Kiriakou (Irenastrainingteam) με 1:38:36.

Χειροκροτήθηκε θερμά ο δρομέας Παναγιώτης Μαυρίδης, ο οποίος τερμάτισε με επιτυχία τον Ημιμαραθώνιο καταλαμβάνοντας την 1η θέση στην κατηγορία 80+ σε 2:37:28, εκπροσωπώντας τον Όμιλο Μαραθωνοδρόμων Γιαννιτσών.\

Στον αγώνα έλαβαν μέρος αθλητές από 8 διαφορετικές χώρες και συγκεκριμένα από Ιταλία, Γαλλία, Ουγγαρία, Τσεχία, Πολωνία, Βουλγαρία και Κύπρο. Αξιοσημείωτη για μια ακόμη φορά ήταν η πολυπληθής συμμετοχή του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Κοζάνης (ΣΔΥΚ) με επικεφαλής τον πρόεδρο Δημήτρη Σταθόπουλο και με 31 δρομείς να περνάνε τη γραμμή του τερματισμού, ενώ το παρών έδωσε και ο Σύλλογος Δρομέων Οδοιπόρων Εορδαίας(ΣΔΟΕ) με τον τερματισμό επτά (7) αθλητών.

Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Γιώργος Χρυσοστομίδης από το Ρύμνιο που αγωνίστηκε με τα χρώματα του Τιτάνα Σερβίων και τερμάτισε στην 28η θέση με χρόνο 1:27:31.

Αναλυτικά οι θέσεις και οι επιδόσεις των δρομέων της Π.Ε. Κοζάνης, έχουν ως εξής: