Το Συνδικάτο μας μετά από συζητήσεις που έκανε με τα μέλη του που εργάζονται στους υπεργολάβους και έχοντας την πείρα μιας δεκαετίας αγώνων, υπεράσπισης των συμφερόντων των εργαζομένων στο δουλεμπόριο και στους εργολάβους που δραστηριοποιούνται στους εργασιακούς χώρους της ΔΕΗ, στην περιοχής μας, αποφάσισε να αναδείξει αυτό το θέμα σε όλες του τις διαστάσεις.
- Να στείλει μια ανοιχτή επιστολή στον Υπουργό Εργασίας περιγράφοντας την κατάσταση η οποία θα κοινοποιηθεί σε όλους τους αρμόδιους φορείς της πολιτείας και του μαζικού κινήματος
- Να πραγματοποιήσει συναντήσεις με το Υπουργείο Εργασίας, την Περιφερειακή αρχή, τις παρατάξεις, τους βουλευτές, τα κόμματα τα συνδικαλιστικά όργανα κλπ με σκοπό την ενημέρωση αλλά και την ανάληψη πρωτοβουλιών και στόχο την κοινή δράση με τους μαζικούς φορείς για στοχευμένες ενέργειες πάνω στο πρόβλημα.
- Να πραγματοποιήσει ανοιχτή εκδήλωση την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου ώρα 7.00 μμ στο Εργατικό Κέντρο Κοζάνης με καλεσμένους όλους τους εργαζόμενους τα συνδικάτα που έχουν αναφορά σ αυτούς τους εργαζόμενους και όλους τους εμπλεκόμενους φορείς
- Να προβεί μαζί με τους εργαζόμενους (όταν και όπου συναποφασίσουν) σε κάθε μορφής κινητοποίηση αλλά και σε δυναμικές κινηματικές ενέργειες που θα αναδείξουν το πρόβλημα σε όλες του τις διαστάσεις.
- Όταν λέμε «μαύρη εργασία» δεν εννοούμε μόνο εντελώς ανασφάλιστους (που έχουμε έτσι κι αλλιώς μεγάλο ποσοστό αφού είχαμε μέχρι και θανατηφόρα ατυχήματα με ανασφάλιστους εργαζόμενους)
- Αλλά και μερικώς ασφαλισμένους (π.χ δουλεύουν 25 μέρες και τους δηλώνουν 10 ή οκτώ ώρες και δηλώνονται τέσσερις.)
- Ασφάλιση σε άλλη κατηγορία εκτός ΒΑΕ (Ενώ οι εργαζόμενοι δουλεύουν στα Ορυχεία και στους Ατμοηλεκτρικούς Σταθμούς στις πιο ανθυγιεινές και στις πιο βαριές εργασίες οι εργοδότες τους κολλάνε ελαφρά ένσημα διοικητικών υπαλλήλων)
- Το σύνολο σχεδόν των εργαζομένων στις εργολαβίες και στο δουλεμπόριο αμείβονται με ωρομίσθιο παρότι αυτό απαγορεύεται ρητά στη βιομηχανία. Έτσι λοιπόν η πρώτη ώρα, η ένατη η δωδέκατη, μετά τις 60, οι νυχτερινές, οι Σαββατιάτικες και οι Κυριακάτικες ώρες να πληρώνονται όλες το ίδιο χωρίς καμία προσαύξηση.
- Πολλοί εργολάβοι λένε στους εργαζόμενους ότι μέσα στην ώρα που του πληρώνουν (αμοιβή που κυμαίνεται από 2,5 έως 3,2 ευρώ) εμπεριέχεται και το επίδομα αδείας και τα δώρα Πάσχα και Χριστουγέννων!!!!
- Κάτω από την πίεση της ανεργίας οι εργοδότες εκβιάζουν τους εργαζόμενους να υπογράψουν στα χαρτιά για δώρα επιδόματα ακόμα και για μισθούς που δεν έχουν πάρει ποτέ με αποτέλεσμα να πληρώνουν οι συνάδελφοι από πάνω και στην εφορία για ποσά που ποτέ δεν εισέπραξαν.
- Δεν πληρώνονται τα ανθυγιεινά και τα άλλα επιδόματα θέσεων ενώ οι εργαζόμενοι στη ΔΕΗ (Τακτικοί και έκτακτοι) που δουλεύουν μαζί τους σε ανθυγιεινές εργασίες πληρώνονται κανονικά τα ανάλογα επιδόματα.
- Δεν πληρώνεται κανένας τριετίες (χρονοωρίμανση) γιατί οι εργολάβοι τους αλλά ζουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα ειδικότητα και τους «συμβουλεύουν» να μην παρουσιάσουν στην εταιρεία προηγούμενα ένσημα και προϋπηρεσία.
- Γίνεται σημαντική μείωση των μισθών μέσω «εικονικών διαλειμμάτων». Βάζουν δηλαδή τρία ίσως και περισσότερα εικονικά διαλλείματα, στην αρχή, στη μέση και στο τέλος του ωραρίου με αποτέλεσμα να μειώνουν κατά 1,5 ώρα τουλάχιστον το ημερομίσθιο! Αυτή η διαδικασία (ότι δεν γίνονται πραγματικά διαλλείματα και είναι εικονικά μόνο και μόνο για να κλέβουν τα ημερομίσθια των εργαζομένων) διαπιστώθηκε παρουσία επιθεωρητών του ΣΕΠΕ Δυτικής Μακεδονίας το οποίο σε απάντηση προς το Συνδικάτο μας αναφέρει ότι: «Οι εργαζόμενοι με δική τους πρωτοβουλία εργάζονται και δεν πραγματοποιούν τα διαλλείματα»!!!
- Όλες οι πληρωμές των εργαζομένων γίνονται στα τυφλά αφού δεν χορηγείται σε κανέναν εργαζόμενο αναλυτική κατάσταση πληρωμών ούτε αντίγραφο της ατομικής Σύμβασης Εργασίας.
- Τα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας σ αυτούς τους συναδέλφους είναι υποτυπώδη παρότι εργάζονται σε χώρους ευθύνης της ΔΕΗ η οποία έχει μια στοιχειώδη οργάνωση στον συγκεκριμένο τομέα.
- Σε ότι αφορά τη χορήγηση Ατομικών Εφοδίων Προστασίας είναι ελάχιστοι οι εργολάβοι που χορηγούν φόρμες, άρβυλα, μάσκες προστασίας από χημικά ακόμα και μάσκες προστασίας από τη σκόνη μιας χρήσεως.
- Οι εργαζόμενοι είναι αναγκασμένοι με τους πενιχρούς μισθούς που παίρνουν να αγοράζουν και τα ατομικά εφόδια προστασίας. Βρήκαμε συναδέλφους που δουλεύουν στην τέφρα και στο λιγνίτη κάτω από απαράδεκτες συνθήκες που αγοράζουν καθημερινά μάσκες μιας χρήσεως για να προστατέψουν στοιχειωδώς την υγεία τους.
- Να επιβληθεί άμεσα η νομιμότητα στα εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα των εργαζομένων
- Να τηρούνται οι κανονισμοί υγιεινής και ασφάλειας και να δοθούν όλα τα ατομικά εφόδια εργασίας σ αυτούς τους συναδέλφους με ευθύνη και εποπτεία της ΔΕΗ και της Επιθεώρησης Μεταλλείων
- Να υπογραφεί Συλλογική Σύμβαση Εργασίας μεταξύ των εργοδοτικών ενώσεων που εκπροσωπούν τους εργολάβους και τις τεχνικές εταιρείες και εργατικών συνδικάτων που εκπροσωπούν τους εργαζόμενους και ΓΕΝΟΠ/*ΔΕΗ
- Να αλλάξει ο νόμος σε ότι αφορά τους τεχνικούς ασφάλειας, οι οποίοι βρίσκονται στην υπηρεσία του εργοδότη και να περάσουν στους κρατικούς εκλεκτικούς μηχανισμούς με τη συμμετοχή των εργαζομένων και των συνδικάτων τους.
- Κάλυψη όλων των οργανικών θέσεων με τακτικό προσωπικό πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης, με εμπειρία στις συγκεκριμένες εργασίες και ολοκληρωμένη εκπαίδευση.
- Οι εργαζόμενοι στις εργολαβίες, σε εργατοώρες αλλά και οι έκτακτοι κυρίως συνάδελφοι που δουλεύουν επαναλαμβανόμενα με οχτάμηνες συμβάσεις θα πρέπει να πριμοδοτούνται με επιπλέον μόρια για να έχουν προτεραιότητα στις προσλήψεις αφού είναι ήδη έμπυροι και καταρτισμένοι ώστε να μπορούν να προσφέρουν ποιοτική και ποσοτική εργασία αλλά και να αποφεύγουν τα σοβαρά ατυχήματα.